Зарежда Събития

АКАДЕМИЧЕН СЕМИНАР

„Актуални проблеми на науката“

Тема: „Как кардиологията стана наука? Последните 50 години“

Лекцията е посветена на 50 годишнината на Дружеството на Кардиолозите в България

Лектор: чл.-кор. Асен Гудев

Дата: 21.11.2024 г. от 17.00 ч.

Място: Зала „Проф. Марин Дринов“ (Големия салон) на БАН-Администрация

РЕЗЮМЕ НА ЛЕКЦИЯТА

 Сърдечно съдовите заболявания (ССЗ) продължават да бъдат водеща причина за заболеваемост и смъртност в индустриалния свят. По данни на Европейското кардиологично дружество от ССЗ в Европа умират повече  от  1,8  милиона души годишно – цифра  равна на населението на Виена.  Най-новите данни изчисляват, че преките и косвените разходи за ССЗ костват на икономиката на ЕС приблизително 210 милиарда евро годишно.

България е една от страните с най-висока смъртност, като особено тревожен е фактът, че у нас преждевременната смъртност (преди 65 г.  възраст) е четири пъти по-висока от средната за ЕС и 8 пъти по-висока от тази в страните с най-добри показатели (Скандинавия и Испания) .

Епидемията от ССЗ започва  във втората половина на ХХ век и достига своя пик към 80-те години на миналия век. Високата смъртност и заболеваемост от ССЗ, както и тяхното широко разпространение, поставят големи предизвикателства пред кардиологичната общност. В средата на 80-те години се провеждат първите големи рандомизирани, плацебо-контролирани проучвания за лечение на инфаркт на миокарда, сърдечна недостатъчност, артериална хипертония и други социално-значими заболявания. Резултатите от тези проучвания и тяхното въвеждане в практиката  променят драматично лечението на тези заболявания, което довежда до значително подобряване на прогнозата. Първото участие на България в такива големи международни проучвания става в началото на 90-те години под ръководството на акад. Чудомир Начев.

В наши дни във фаза 3 на клиничните проучвания навлизат, включително и у нас, все повече медикаменти, базирани на РНК терапия, както и други медикаменти, повлияващи изключително ефективно, както редки болести, така и широко разпространени социално значими заболявания.

В лекцията ще бъдат представени основни етапи в развитието на кардиологичната наука и практика, както и приносът на България в този процес

Биография

Проф. Асен Гудев, дмн, член-кореспондент на БАН, е завършил медицина в Медицинския университет в София през 1986 г. и е специалист по вътрешни болести и кардиология. Роден е на 06.07.1960 г. в гр. София. Семеен, с едно дете.

От 2004 г. до момента е началник на Клиника по кардиология към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.

Специализирал е във Великобритания, в Австрия и Германия. Доктор на медицинските науки (2006 г.), професор по  кардиология  (2008 г.), Fellow of European  Society of Cardiology, FESC, Fellow of American College of Cardiology, FACC. Председател на дружеството на кардиолозите в България (2010 – 2012 г.), и за мандата 2020 – 2022 г. Ръководител на Катедра Спешна медицина (2004 -2021 г.), национален консултант по кардиология (2014 – 2019 г.).

Основните научни интереси и публикации на проф. А. Гудев са в областта на атеросклерозата, сърдечната недостатъчност и кардиореналния метаболитен синдром.

 

Споделете в социалните мрежи!

Go to Top