Oт 2 до 6 октомври 2024 г. в конферентната зала на Музея за история на София ще се проведе Втора среща на работната група по Средновековие към Международния съвет по археозоология с фокус върху животните, отглеждани и ловувани от 7-ми до 16-ти век. Срещата се организира от Националния природонаучен музей при БАН (НПМ-БАН) и
Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ-БАН), с партньорството на Музея за история на София и Международния съвет по археозоология (International Council of Archaeozoology – ICAZ). Това е първата археозоологична тематична конференция, която се провежда в България. Тя ще събере над 50 изследователи от 15 страни на Европа, Централна Азия и САЩ, работещи със средновековни фаунистични групи. Двамата основни лектори на конференцията са д-р Дейвид Ортън от университета в Йорк и проф. д.б.н. Златозар Боев от Националния природонаучен музей при БАН. Д-р Дейвид Ортън ще представи своите изследвания върху дребната фауна (риби и гризачи) и вълнуващия проект RATUS, който е фокусиран върху средновековните търговски пътища и разпространението на чумата в Европа. Проф. д.б.н. Златозар Боев ще разисква птиците в средновековните български обекти.
Програмата на събитието може да намерите на официалния уебсайт: https://mwgsofia2024.weebly.com/
Събитието се осъществява под патронажа на ЮНЕСКО и с финансовата подкрепа на “Фонд научни изследвания” по договор № КП-06-МНФ/33 от 12.08.2024 г.
Международният съвет по археозоология (ICAZ) е най-голямата организация с нестопанска цел на археозоолози, включваща над 500 члена, която дава възможност на изследователите, работещи с животински останки, да организират тематични срещи в рамките на работни групи, да работят в мрежа, да обменят данни от изследвания и да предлагат подкрепа на студенти, които желаят да участват на научни форуми в областта.
~~~~
Археозоологията е научна дисциплина, която изучава останките на животни, намерени в
археологически разкопки и места. Това включва костите, зъбите, рогата, черепите и други
останки на древни животни, които са били част от хранителния режим, икономиката и
културните практики на древни човешки общности. Археозоолозите анализират тези
животински останки и географското им разпространение, за да разберат как се променят
храненето и начина на живот на праисторическите и исторически общности, използването
на животните за облекло, инструменти и религиозни обреди.
Археозоологията играе важна роля в изучаването на човешката история и развитие,
предоставяйки информация за преходите от лов и събиране към земеделие и
животновъдство, както и за връзката между човека и природата през вековете.