Зарежда Събития

На 1 юли 2024 г., понеделник, Националният археологически институт с музей ще представи постерната изложба „Невидимите следи на Мурфатлар“. Изложбата се организира под патронажа на вицепрезидента на Република България госпожа Илияна Йотова.

“Невидимите следи на Мурфатлар“ обобщава резултатите от проведените през 2021 – 2023 г. от НАИМ-БАН детайлни проучвания на скалния манастир при с. Мурфатлар, обл. Констанца, Румъния, инициирани заради реалната опасност от разрушаване и унищожаване на обекта в резултат на природни процеси. Ръководител на проекта е гл. ас. д-р Евгения Коматарова-Балинова. В изследователския екип участват специалисти от седем научни институции от България и чужбина. Проектът се финансира от Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина”, част от дейностите са съфинансирани от НАИМ – БАН.

Скалният манастир при с. Мурфатлар, е паметник с наднационално значение, разположен в историко-географската област Добруджа, където е ядрото на Първата българска държава. Комплексът е на около 16 км западно от гр. Констанца. Открит е през 1957 г., откогато започва и неговото проучване. Заема площ от около 10 дка и се състои от 4 църкви, два параклиса, две крипти и 4 галерии, една скална ниша и един воден резервоар.

Основната цел на проучванията е цялостната документация на най-важните и застрашени участъци от манастира. В рамките на експедицията са осъществени три лазерни сканирания, благодарение на които са изработени 3D модели на обекта, и са документирани около 500 графита, от които 132 надписа – два пъти повече от известните досега. Надписите са реализирани с помощта на четири графични системи, използвани в ранносредновековна България: руноподобна, глаголическа, кирилска и гръцка. Учените смятат че, това е най-голямата „каменна библиотека” в ранносредновековна Източна Европа, извън Византийската империя. Утвърдената до момента датировка на комплекса в края на IX – началото на XI век е коригирана и разширена до втората половина на XII век, като най-късният надпис, врязан от последния поклонник в Мурфатлар е с дата XIV век. Това е най-мащабното документиране на комплекса.

Постерите са 12 на брой и съдържат информация на български и английски език. Разположени са в Централна зала на НАИМ на пл. Атанас Буров № 1 и могат да бъдат разгледани до 22 септември 2024 г.

Входът на съборната църква – №4 (снимка: Евгения Коматарова-Балинова)

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

Споделете в социалните мрежи!

Go to Top