От 4-ти до 15-ти април 2022 г. в Българска академия на науките може да бъде видяна изложбата „Четивото за миряни в късното Средновековие (ХIV-ХVIII век)“. Експозицията е подготвена от екип от учени, специалисти по Стара българска литература от Института за литература към БАН, и е част от работата по проект „Четивото за миряни в южнославянската традиция: социокултурна динамика на репертоара ХIV-ХVIII век“ с ръководител доц. д-р Нина Гагова.
Изложбата привлича интереса на аудиторията с богато илюстрираните с документален снимков материал постери и с текстовете към него, които разкриват любопитни аспекти на функциите и стойността на словото в контекста на християнската култура. Експозицията се състои от двадесет постера и съдържа малко известна за неспециалистите информация за създаването и разпространението на средновековните книги, за отделни автори и преписвачи, за личната библиотека на цар Иван-Александър, за читателските интереси на образованите жени през Средновековието, за новите авторски сборници от ХVIII в. и други интересни теми. Представеният репертоар на четивата за миряни е удивително разнообразен и обема почти цялата книжовна продукция на български език от ХIV-ХVIII в. с изключение на част от тясно специализираната богослужебна и монашеска литература.
На постерите, които попълват представите ни за четивото на българина през Средновековието, могат да бъдат видени страници от ръкописи (от Песнивеца на цар Иван Александър до Неделника на Софроний Врачански) с образци от различни типове украси и почерци, илюстрации на различни теми, ктиторски портрети на владетели и техните съпруги, а също множество икони и фрески с различни сюжети.
Авторите на изложбата развиват и допълват темата за четенето и четивото през православното средновековие с интересни цитати от представените сборници. Например:
Когато искаш да седнеш и да четеш, или да слушаш друг да чете, помоли се на Бога с тия думи: Господи, Исусе Христе, отвори ушите и очите на сърцето ми, да чуя твоето слово и да го разбера и да изпълня волята ти…
(„Слово за ползата от четенето на св. Йоан Златоуст“)
Или: „Кое изкуство бе първо на земята?“ – „Шивачеството, когато Ева и Адам съшиха смокинови листа и си направиха дрехи“. („Разумник“)
Съставителите на експозицията запознават посетителите с космографските и географско-етнографските представи на Средновековието, с медицинските познания и препоръките за профилактика и здравословен живот, с представите на хората от онази епоха за отвъдния свят, за чудесата на светците, за историята и ползата от нея, за света на животните от далечни екзотични земи, за предсказването на бъдещето. Тематичният диапазон на средновековното четиво за миряни се оказва изненадващо широк и интересен.
Официалното откриване на изложбата е на 4 април 2022 г. от 17:00 часа във фоайето на Българска академия на науките на ул. „15 ноември“ 1.