В зала „Акад. Иван Костов“ на Националния природонаучен музей при БАН от 1 март 2021 г. може да видите нова витрина с колекция ясписи. Минералните образци са дарени на музея по повод неговата 130-годишнина от авторите на монографията “Минералогия на ясписите в България”, колегите – проф. Руслан Костов, доц. Радостин Паздеров, ас. Любомир Михайлов от Българското минералогическо дружество и Минно-геоложкия университет “Св. Иван Рилски”.
Ясписът е вид декоративна кварцова скала или полиминерален агрегат на кварца. Съставен е основно от кварц и халцедон с примеси на манганови и железни окиси и глинести минерали. В древността е смятан за много ценен дар на природата и още тогава прадедите ни са изработвали полезни неща от него: ками, бижута, амулети и го включвали в керамиката си и в други форми на изкуството.
Експонатите са част от обработените проби за мащабното изследване, публикувано в монографията “Минералогия на ясписите в България”. По-голямата част от показаните образци са от района на Източните Родопи, където те са по-широко разпространени.
Шлифован образец на яспис от гемологичната колекция на музея: https://nmnhs.com/gemmology/classification/gem_id_bg-4DA05-Quartz-Chalcedony-Jasper.html