Зарежда Събития

На 10 май (петък) от 15:30 часа в зала „Проф. Марин Дринов“ на Българската академия на науките (ул. 15 ноември №1) проф. Карол Мундел, професор по астрономия, декан на Физическия факултет и ръководител на групата по астрофизика в Университета на Бат, Великобритания, ще изнесе лекция за значението на черните дупки за еволюцията на Галактиката.

Лекцията, посветена на черните дупки, гама лъчите и новите изследователски възможности, които съвременните роботизирани технологии предлагат, се организира от отдел „Наука и иновации“ към Посолството на Великобритания в България. Посвещава се и на честването на 50-годишнината от кацането на Луната.

Проф. Мундел получава бакалавърска степен по физика от Университета в Глазгоу, след което работи в Обсерваторията на Джодрел Банк, Университета в Манчестър, където завършва докторска степен по астрофизика. По-късно тя се премества в Университета в Мериленд, преди да се присъедини към университета „Джон Мурс“ в Ливърпул, където придобива степен Професор през 2007 г. Тя е водещ учен в световен мащаб и често гостуващ гост на международни събития. Проф. Мундел участва в редица стратегически консултативни съвети на британски и международни организации, тя е отличен комуникатор на науката и поддръжник на участието на жените в науката и политиката.

През октомври 2018 г. Проф. Мундел е назначена за главен научен съветник на Министъра на университетите, науката, научните изследвания и иновациите, към Министерство на външните работи на Великобритания. Нейните кариерни постижения включват награда Wolfson Research Merit Award на Кралското общество (2011 – 2016) за изучаване на динамичната Вселена и на експлозии, предизвикани от черни дупки; FDM Everywoman in Technology награда за Жена на годината (2016); Член на Съвета за наука и технологии (STFC) и Председател на Консултативния съвет за умения и ангажираност на STFC (2015 г.).

 

Споделете в социалните мрежи!

Go to Top