Институт по биофизика и биомедицинско инженерство
Институтът по биофизика и биомедицинско инженерство е водещ изследователски институт в България в областта на биофизиката, биохимията, клетъчната биология и физиология. Институтът е на челно място в развитието на технологиии за биомедицината в областта на електрофизиологията, двигателната механика, информационните технологии и биологично активните вещества и демонстрира успешен трансфер на технологии към други институти на БАН, университети, клиники и компании.
Институтът по биофизика и биомедицинско инженерство е създаден през 2010 г. чрез сливането на Института по биофизика при БАН и Централна лаборатория по биомедицинско инженерство като техен универсален правоприемник.
Основни постижения на института
- Прилагане на компютърно симулирани модели за характеризиране на генерирането и разпространението на потенциалите в човешки нервни влакна в норма и в патология със резултати в областта на двигателната и клиничната неврофизиология.
- Компютърно моделиране на биомеханичната и миоелектрична активност и моделиране на активността на миелинизирани аксони.
- Идентифициране на нови калориметрични маркери за класификация и диагностика на онкологични заболявания.
- Електропорация и пренос на ДНК и лекарствени средства в клетката; прилагане на електрохимиотерапията за лечение на кожни тумори.
- Установена е ролята на фосфолипидния и мастнокиселинния състав на мембраните, на сфинголипидната сигнализация, както и на омега-3 мастните киселини при формирането на домени и поддържнето на латералната организация на мембраните при някои клетъчни патологии. Установен е ефектът на антитуморни липиди върху канцеророгенезата.
- Разработване на нови биосъвместими полимерни покрития чрез модифициране на повърхностните им свойства и регулиране поведението на клетките и диференциацията им.
- Теория на обобщените мрежи и интуиционистки размити множества, създаване на програмни системи, използвани в клиничната практика за анализ на данни.
- Разработване и внедряване в кардиологични клиники на редица системи и модули за анализ на сигнали, характеризиращи сърдечната дейност на човека.
- Разработване на специализиран софтуер за виртуален скрининг на биологично активни молекули и оценка на токсичните им ефекти с прилагането на компютърно-подпомогнат (in silico) лекарствен дизайн.
- Изясняване корелацията между структура и функция на тилакоидните мембрани и механизмите на адаптация на фотосинтетичния апарат на цианобактерии, водорасли и висши растения при абиотичен стрес.
Образователна дейност
Докторантски програми
ИБФБМИ има акредитация за обучение на докторанти по следните програми:
4.3 Биологически науки – Биофизика
4.3 Биологически науки – Физиология на животните и човека
4.6 Информатика и компютърни науки – Информатика
5.2 Електротехника, електроника и автоматика – Автоматизирани системи за обработка на информация и управление (по отрасли)
5.2 Електротехника, електроника и автоматика – Приложение на принципите и методите на кибернетиката в различни области на науката
Лекционни курсове
Специалисти от ИБФБМИ водят лекционни курсове към:
- Център за обучение към БАН
- Факултет математика и информатика на СУ „Св. Кл. Охридски”
- Биологически факултет на Софийски университет „Св. Кл. Охридски”
- Факултет по химия и фармация, Софийски университет „Св. Климент Охридски“
- Химикотехнологичен и металургичен университет, София
- Факултет по технически науки, Университет “Проф. д-р А. Златаров” – Бургас
- Технически университет – София
- Фaкултет по математика и информатика, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“
Други образователни инициативи:
- ИБФБМИ участва активно в проектите „Студентски практики” на МОН и обучава много специализанти от различни висши учебни заведения.
- В ИБФБМИ ежегодно изработват дипломните си работи бакалаври и магистри от СУ ”Св. Кл. Охридски”, ТУ-София, ХТМУ-София и др.
- В ИБФБМИ се обучават за определени периоди докторанти от други страни.
Контакти
Новини
Защита на дисертационен труд на Борислав Георгиев в Института по биофизика и биомедицинско инженерство при БАН
Защитата на дисертационния труд на Борислав Енчев Георгиев, докторант на самостоятелна подготовка в секция „Биоинформатика и математическо моделиране“ с научни ръководители акад. дмн дтн Красимир Атанасов и проф. дтн Дичо Стратиев, на тема „Изследване на [...]
Конкурс за главен асистент в Института по биофизика и биомедицинско инженерство
Институтът по биофизика и биомедицинско инженерство (ИБФБМИ) при БАН, София, обявява конкурс за главен асистент за нуждите на секция „Липид-белтъчни взаимодействия“ към ИБФБМИ в област на висше образование 4. Природни науки, математика и информатика, професионално направление 4.3. [...]
Конкурс за професор в Института по биофизика и биомедицинско инженерство при БАН
Институтът по биофизика и биомедицинско инженерство (ИБФБМИ) при БАН, София, обявява конкурс за професор в област на висше образование 4. „Природни науки, математика и информатика“, професионално направление 4.3. „Биологически науки“, научна специалност „Биофизика“, за нуждите [...]
Конкурс за доцент в Института по биофизика и биомедицинско инженерство при БАН
Вторник, 13.04.2021 Институтът по биофизика и биомедицинско инженерство (ИБФБМИ) при БАН, София, обявява конкурс за доцент в област на висше образование 4. „Природни науки, математика и информатика“, професионално направление 4.6. „Информатика и компютърни науки“, научна специалност [...]
Защита на дисертационен труд на ДАФИНА ПЕТКОВА, задочен докторант в секция „Биоинформатика и математическо моделиране“ в Института по биофизика и биомедицинско инженерство при БАН
Защитата на дисертационния труд на Дафина Йорданова Петкова, задочен докторант в секция „Биоинформатика и математическо моделиране“ с научен ръководител чл.-кор. проф. дмн дтн Красимир Тодоров Атанасов, на тема „Изследвания и програмна реализация в теорията на обобщените [...]
Конкурси за професор и за главен асистент в Института по биофизика и биомедицинско инженерство при БАН
Институтът по биофизика и биомедицинско инженерство (ИБФБМИ) при БАН, София, обявява конкурси за: – професор в област на висше образование 4. Природни науки, математика и информатика, професионално направление 4.6. Информатика и компютърни науки, научна специалност „Информатика“, за [...]