С тържествена церемония по награждаване на финалистите приключи конкурсът „Най-добър младежки стартъп в България – 2025“, организиран от Фонд на фондовете и Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Събитието се проведе на 23 април в Аулата на Софийски университет.

След 3-месечна интензивна обучителна и менторска програма, едномесечено състезание на 5 етапа и сериозна конкуренция между 260 екипа, жури от 20 професионалиста избраха 11 победители в трите категории: Business Stars (регионални малки бизнеси), Future Unicorns (технологични и иновативни стартъпи), SDG Dragons (проекти, насочени към целите за устойчивото развитие). Сред екипите, които се включиха имаше 7 екипа с лидер млад учен или докторанти от БАН.

Сред наградените предприемачески идеи са: робот за автономно почистване на фотоволтаици в индустриални соларни паркове; интелигентен контейнер с AI технология за събиране и класификация на пластмасови бутилки и кенчета, фокусиран върху насърчаването на рециклирането и устойчивото управление на отпадъците; проект за създаване на иновативни продукти, като персонализирани 3D-принтирани шини, предпазни медицински изделия за човешкото тяло и др.; платформа за иновативни градски игри, проект за здравословни продукти, на основата на мед и други натурални съставки; платформа, която осигурява на студентите ефективно и гъвкаво обучение и др.

На първо място в категория SDG Dragons беше отличен стартъпа BioBliss на екип млади дами от 12 клас от частна гимназия, който представи иновативна батерия във вид на копче, която се произвежда от биоотпадъци. Екипът работи в сътрудничество с Българска академия на науките и иска да патентова изобретението. Това е и проектът получил най-голям брой награди от партьорите на конкурса.

Още един стартъп 3D OPEN DESIGN, награден на второ място в категорията Future Unicorns, сътрудничи с институт на БАН в процеса на валидиране на своя продукт.

От името на организаторите на конкурса, д-р инж. Дочка Василева, ръководител отдел „Проектно планиране и институционално сътрудничество“ във Фонда на фондовете. благодари на партньорската мрежа от публични организации, университети, фондове и др. за безценната подкрепа в обученията, менторството, събитията и предоставените награди.

Българската академия на науките, посредством дейността на Център за обучение – БАН, също е сред академичните партньори на тазгодишния конкурс. Екипът на Кариерен център към ЦО-БАН се включи активно в организираните събития и менторски сесии в рамките на конкурса.

По време на церемонията по награждаване победителите в конкурса направиха кратко представяне на своите иновативни предприемачески идеи. Представители на партньорските организации на конкурса имаха възможност да връчат лично награди на избрани финалисти. Награди за всички 11 победители от името на Българската академия на науките връчи чл.-кор. Евдокия Пашева, зам.-председател на БАН и поздрави младите бъдещи предприемачи за техния успех.

Един от основните партньори на конкурса „Най-добър младежки стартъп в България – 2025“, Founder Institute, осъществява изключително ползотворно сътрудничество с БАН от 2023 г., като организира за докторантите от Академията серия специализирани обучения за предприемачески умения, в рамките на традиционния Интердисциплинарен докторантски форум на ЦО-БАН.