Обсъдиха възможностите за подкрепа от Министерството на иновациите и растежа на българска разработка по лазерна генерация на термоядрен синтез  

Вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев посети Института по физика на твърдото тяло към БАН (ИФТТ-БАН). Той се запозна с изследванията, провеждани в основаната от акад. Никола Съботинов лаборатория „Лазери с метални пари“.  Богатата гама лазерни системи позволяват изучаването на високоскоростни процеси на ниво молекули и атоми, както и анализи за целите на материалознанието, медицината, биологията и за усъвършенстване на съществуващите и създаване на нови мощни лазери на пари на меден бромид.

Министър Дончев се срещна с колектива, разработил нов метод за конструиране на ускорители на частици, насочени към леки атоми и ядра, използвайки ултракъси лазерни импулси с висока мощност.

С фемтосекундната лазерна система на лабораторията проф. Любомир Ковачев и доц. Иван Ангелов от Института по електроника и доцентите от ИФТТ Екатерина Йорданова и Георгия Янков, участници в проекта „Екстремна светлина“ (Extreme Light Infrastructure –ELI ERIC) са провели експеримент, демонстриращ за първи път разпад на хелиеви ядра  с последващи реакции на синтез. Публикуваните в реномирани научни списания и защитени с национален и международен патент резултати от изследването са обект на голям научен интерес.

Учените споделиха, че през последните три години българският консорциум ELI-ERIC-BG, състоящ се от двата института на БАН и СУ „Св. Кл. Охридски“, инвестира значително в своите национални възможности за лазерни изследвания и резултатите не са закъснели. Той е получил висока оценка на заседанието на научноизследователска инфраструктура „Екстремна Светлина“ и  генералният директор Алън Уикс е заявил, че  България е подготвена да участва активно в сътрудничество в изследванията на ELI. Те припомниха, че от октомври 2024 г. България е одобрена за пълноправен член на ELI ERIC, което е от изключителна важност за лазерните изследвания и технологичния напредък в страната ни. Преходът от наблюдател в учредител отваря пътища за авангардни изследвания и насърчава развитието на международни сътрудничества.

Вицепремиерът Дончев и учените от БАН обсъдиха различни възможности за подкрепа на проекта им чрез инструментите на МИР за насърчаване на иновацииите, изобретенията, дигитализацията, научноизследователска и развойна дейност, както и ползите за страна ни от такъв български проект.