Учени от БАН възобновиха идеята преди 2 години

Церемония по официалното наименуване на софийското летище на Летище „Васил Левски“ – София се проведе в деня, в който отбелязваме 152 години от гибелта на Апостола на свободата.

Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов, главният изпълнителен директор на фирмата-оператор на Летището „СОФ Кънект“ Хесус Кабайеро, академик Юлиан Ревалски (председател на БАН 2016-2024 г.), Цвета Тимева – главен секретар на Президента на Република България, Красимира Стоянова – министър  на транспорта и съобщенията в служебното правителство, представители на президентството, Народното събрание, Министерския съвет участваха в церемонията.

Акад. Юлиан Ревалски припомни дългогодишните усилия на общественици, учени, дейци на изкуството и културата и администрация за именуване на летището. Преди две години в писмо до президента отново възобнових идеята, която съществуваше от 2009 г., каза акад. Ревалски и допълни, че е получил подкрепа от президента Румен Радев и неговата администрация.

На 17 февруари президентът издаде указ, с който летището вече носи името на Васил Левски. Специална благодарност акад. Ревалски отправи към предишния министър на транспорта и съобщенията Красимира Стоянова, без чиято решителна намеса този акт нямаше да  се осъществи , както и на Столична община, учените от БАН и редица други, подкрепили идеята. Името на Васил Левски е символ на всички онези съвременни основополагащи принципи, на които днес се основава Европейския съюз и съвременните демокрации, а той ги е проповядвал преди повече от 150 години, каза още акад. Ревалски.

В словото си вицепремиерът Гроздан Караджов каза, че между различните предложения за наименуване на летището се е откроило името на Левски. Не само защото това е най-видният български патриот, а и защото Левски имаше смели мечти, каза вицепремиерът. Той подчерта приноса на Българската академия на науките за успешния край на тази многогодишна инициатива.

С едноминутно мълчание на церемонията беше почетена паметта на Васил Левски.