За професията на химика и за химията като забавна, полезна, интересна, но и опасна наука, разказаха проф. д-р Оля Стоилова и доц. д-р Мария Спасова от Института по полимери при Българската академия на науките. Те споделиха знанията си с ученици от 4-ти клас в 4-то ОУ „Проф. Джон Атанасов“ и разкриха не само някои тайни на химията, но разказаха и за това как учениците могат да опазват околната среда в ежедневния си живот.
В началото на срещата децата разбраха, че химията е навсякъде около нас – във въздуха, който дишаме, във водата, която пием, в храната, която ядем, дори и в дрехите, които носим. Почти всичко, което ни заобикаля, съдържа химични вещества, които се превръщат едни в други чрез химични реакции. При представянето на различни химични реакции, децата се включиха в извършването на забавни експерименти, свързани с протичането на реакции с отделяне на газ, с образуване на утайка, с промяна на цвета и с отделяне на светлина.
Срещата продължи с представяне на полимерите и пластмасите, като продукти, които ежедневно се употребяват в нашия живот, но и значително замърсяват околната среда. Все по-често се говори за пластмасовите отпадъци под формата на микропластмаси, които замърсяват моретата и океаните, което налага търсенето на решения относно намаляването на тези отпадъци. Ето защо, акцент на представянето беше възможността за механично рециклиране или за повторна употреба на пластмасовите изделия, но и за това как може да се създават биоразградими изделия от полимери от възобновяеми източници, които да не се натрупват и да не замърсяват околната среда.