Група от водещи учени, номинирани от академиите, предостави на Европейската комисия съвети относно технологиите за модифициране на слънчевата радиация чрез механизма за научни консултации. В тeзи съвети се подчертава, че технологиите за модифициране на слънчевата радиация все още не са развити и тяхното внедряване може да има многобройни ефекти, както планирани, така и непредвидени.

Механизмът за научни консултации предоставя на европейските институции независими научни доказателства и препоръки за политики.

От десетилетия се предлагат технологии, които биха намалили или противодействали на глобалното затопляне чрез отразяване на слънчевата светлина от Земята. Тези предложения, известни като технологии за „модифициране на слънчевата радиация,“ включват впръскване на аерозоли в стратосферата, изсветляване на облаците и други.

Нито една от технологиите обаче не е готова и внедряването им може да има многобройни ефекти, както планирани, така и непредвидени. Те биха могли да окажат отрицателно въздействие върху екосистемите, да променят режима на валежите и да затруднят производството на храни. Освен това те няма да се справят с прякото въздействие на парниковите газове.

Ползите и рисковете от тези предложения също са много несигурни. Членът на Групата на главните научни съветници, проф. Небойша Накиченович, добавя, че Използването им би могло да окаже въздействие върху климата в различни части на света, което би било трудно да се предвиди и трудно да се управлява на практика“.

„Тези климатични интервенции биха могли да представляват сериозен риск, ако някога бъдат разгърнати, или ако се разчита на тях за защита на критични местообитания – коралови рифове, арктически и антарктически ледове, земеделски земи, които са ключови за продоволствената сигурност – чрез понижаване на температурите в свят на глобално затопляне“, казва проф. д-р Бенджамин Совакул, съпредседател на работната група SAPEA. „Нашият доклад за преглед на доказателствата обобщава обширните данни за тези противоречиви варианти, като чудесно са включени трудове в областта на социалните, хуманитарните науки и изкуствата– добавя той.

Някои приложения за модифициране на слънчевата радиация ще трябва да работят в продължение на поколения и да имат въздействие върху цялата планета. За това ще е необходима силна глобална рамка за управление, с подходящо представителство на всички засегнати страни и с механизми за компенсация на потенциално засегнатите. Такава рамка не съществува и не е ясно как би могла да бъде създадена.

Предистория

Механизмът за научни консултации предоставя независими научни доказателства и препоръки за политики на европейските институции по искане на колегиума на комисарите. Механизмът включва консорциума „Научни съвети за политики от европейските академии“ (SAPEA), който събира експертиза от над 100 институции в цяла Европа, и Групата на главните научни съветници (Group of Chief Scientific Advisors), които предоставят независими насоки, основани на доказателства.

Европейската група по етика в науката и новите технологии е независим мултидисциплинарен орган, назначен от председателя на Европейската комисия, който съветва по всички аспекти на политиките и законодателството на Комисията, в които измеренията на етичните, обществените и основните права се пресичат с развитието на науката и новите технологии.

Повече информация

Scientific Advice Mechanism, Group of Chief Scientific Advisors, Solar Radiation Modification, Scientific Opinion No. 17.

Scientific Advice Mechanism, Science Advice for Policy by European Academies, Solar Radiation Modification, Evidence Review Report.

European Group on Ethics in Science and New Technologies, Solar Radiation Modification, Ethical perspectives, Opinion No. 34.

Online events.