На 17-ти декември в зала под купола на Ларгото в центъра на София, бе открита изложбата „Живи човешки съкровища – България“ (Национална представителна листа на елементи на нематериалното културно наследство)“. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. в Националната представителна листа елементи на нематериално културно наследство.
Съгласно казаното при откриването от член кореспондент Сантова, автор на изложбата, в експозицията са представени резултатите от функционирането на Националната система „Живи човешки съкровища- България“ – една от двете основни културни политики на България в областта на нематериалното културно наследство. Националната система е създадена по оригинална методология от екип от експерти от БАН, под ръководството на проф. Сантова и функционира на територията на цялата страна. С участието на Министерство на културата, протичат селекции на областно и Национално равнище, водещи до определяне на елементи, които се вписват в Националната представителна листа. Така формираната Национална представителна листа с нейните „живи образи“ са показани в изложбата.
Д. н. Силва Хачерян, Директор на дирекция “Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности” в Министерството на културата посочи, че по тази система се работи от 2008 г. „И имахме нужда усилията ни да се увенчаят с една такава изложба, която да даде допълнителна видимост на това, което правим“, каза тя. Г-жа Хачерян отбеляза, че Представителната листа се актуализира на всеки две години.
Според научния секретар на направление „8. Културно-историческо наследство и национална идентичност“ БАН, доц. д-р Елка Трайкова, неслучайно ЮНЕСКО обръща такова внимание на живите наследства. „Тази изложба е много впечатляваща преди всичко от пръв поглед с невероятната естетика, която е вложена във всяко едно от тези табла. Тя е изключително впечатляваща с огромния брой от вписани или съществуващи вече в регистрите нематериални културни форми. Тя е много впечатляваща, защото тук виждаме онези традиции, за които понякога дори не сме подозирали, че те съществуват или които на някои от нас ни напомнят за добри практики от нашето детство. Важно е да пазим тази културна памет. Важно е тази памет да продължава в бъдещето“, каза тя.
Главният секретар на Националната комисия на България за ЮНЕСКО Зорница Грекова посочи, че опазването и насърчаването на нематериалното културно наследство е „романтична и сложна задача, защото изисква, любов, всеотдайност и търпение, за да може да бъдат научени идните поколения как да избродират, да изрисуват, да изпеят тази духовност, която определя националната идентичност“.
Директорът на РИМ-София доц. д-р Венета Ханджийска каза, че музеите се възприемат като институция, която представя предимно материалното наследство. Тя подчерта, че екипът й се старае да подкрепя всякакви инициативи, свързани с нематериалното наследство, което в крайна сметка претворява материалното наследство.
Изложбата ще бъде открита до 3 януари 2025 г.