Проект на Център за компетентност „Устойчиво оползотворяване на био-ресурси от лечебни и ароматични растения за иновативни продукти“ с водещ партньор Институт по органична химия с Център по фитохимия-БАН

Председателят на БАН чл.-кор. Евелина Славчева присъства на връчването на първия договор по процедурата за устойчиво развитите на Центровете за върхови постижения и Центровете за компетентност, финансирана от програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация” (ПНИИДИТ). Събитието се проведе на 18 декември в залата на Изпълнителна агенция „Програма за образование“. Проектът на Център за компетентност “Устойчиво оползотворяване на био-ресурси от лечебни и ароматични растения за иновативни продукти” е на стойност 14,5 млн. лв. и се реализира с подкрепата на ПНИИДИТ, съфинансирана от Европейския фонд за регионално развитие. В него си партнират Институтът по органична химия с Център по фитохимия-БАН, АгроБиоИнститутът към Селскостопанската академия, СУ „Св. Климент Охридски“, Институтът по полимери-БАН и сдруженията Институт за изследователска подкрепа и Биоресурси БГ.

Председателят на БАН чл.-кор. Евелина Славчева отбеляза важната роля, която е изиграла програмата за модернизирането на научната инфраструктура, осъществена с финансирането по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“. Тя благодари на екипа на ИАПО за подкрепата при изпълнението на проектите. Символично е, че точно този център стартира втората фаза на проектите, тъй като обединява учени от БАН, Софийския университет и Селскостопанска академия, каза още председателят на Академията.

Изпълнителният директор на ИА „Програма за образование“ и ръководител на Управляващия орган на ПНИИДИТ по приоритет 1, приоритетни направления 1 и 2, чл.-кор. Георги Вайсилов официално връчи първия договор по процедура „Устойчиво развитие на Центрове за върхови постижения и Центрове за компетентност, в т.ч. и на конкретни инфраструктури или техни обединения от НПКНИ“ по ПНИИДИТ. Чл.-кор. Вайсилов отбеляза, че всички центрове, изградени по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“, са разработили програми за развитие с бизнес планове, с които кандидатстват в рамките на процедурата за настоящия програмен период. „През този програмен период променихме подхода, по който се разглежда и оценява изпълнението на проектите и осигуряването на финансирането – да бъде на база на резултатите, които постигат центровете“, каза чл.-кор. Вайсилов. Според него това е полезно предвид етапа, в който навлизат центровете, а именно да бъдат активни участници в научноизследователската екосистема на страната и да работят активно с бизнеса и общините.

„Министерството на иновациите и растежа има амбицията България да се превърне в иновационен хъб в Югоизточна Европа, но това не би могло да се случи, ако компаниите не започнат да работят ефективно с научноизследователските организации“, каза Радослав Ризов, главен директор на главна дирекция „Европейски фондове за конкурентоспособност“, МИР, и ръководител на Управляващия орган на ПНИИДИТ. Той припомни, че до края на март 2025 г. компаниите могат да кандидатстват в процедурата за иновативни грантове на Програмата.

В рамките на нашия център беше изградено хармонично взаимодействие между всички партньори и се надявам да продължим в същия дух, посочи при получаването на договора проф. Владимир Димитров. Той благодари за добрите отношения през предходния програмен период и изрази надежда, че доброто партньорство ще продължи.

Проектът Център за компетентност “Устойчиво оползотворяване на био-ресурси от лечебни и ароматични растения за иновативни продукти” предвижда обединяване на научната експертиза и научната инфраструктура за извършване на пазарно ориентирани изследвания, фокусирани към ефективно и устойчиво използване на националните биоресурси от лечебни и ароматни растения и оползотворяване на агробио-отпадъци, така че научните изследвания да имат все по-широка практическа приложимост и да отговорят на потребностите на бизнеса. Ще се създаде специализирано звено за трансфер на технологии и комерсиализация на резултатите от научните изследвания, което да доближи центъра до бизнес сектора.