Изложбата „Хроники от стомана. Хладно оръжие от Българското средновековие“ беше открита на 11 декември в Националния археологически институт с музей на БАН. Експозицията представя културата на войната по българските земи през Средновековието посредством най-емблематичните оръжия на епохата – мечове, саби и бойни ножове.

Директорът на Националния археологически институт доц. д-р Христо Попов представи изложбата, която е еманация на изключителен научен труд по систематизацията и изследването на средновековното хладно оръжие на България, извършен от учените на НАИМ – БАН. Всички предмети са документирани с еднотипно описание и качествени илюстрации и снимки. Измерени са по един и същи начин, с едни и същи уреди. Изследван е химическият състав на част от експонатите, чрез енергийно-дисперсивен рентгено-флуоресцентен спектрометър. Извършено е ново откритие – при рентгенографското изследване върху острието на един от експонатите се разкрива сложна украса, превръщаща го в най-богато декорираното оръжие от средновековието на България.

Председателят на БАН чл.-кор. Евелина Славчева присъства на церемонията по откриването и поздрави организаторите на изложбата. Сред официалните гости бяха министърът на културата Найден Тодоров и главният научен секретар проф. Нели Косева.

Сред близо 120-те уникални експонати са изящно изработени мечове, саби и бойни ножове, както и техни части. Те обхващат период от 1200 години от VI в. до XVII в. Сред акцентите на изложбата са едноръчен меч, от района на с. Златар, община В. Преслав; сабя „български тип“ от района на гр. Червен бряг; едноръчен меч с украсено острие от Преславска планина и дълъг меч от колекцията на НАИМ – БАН. Изложбата дава поле за изява на множество от образците от фондовете на музеите, които ще бъдат изложени за първи път.

Изложбата се осъществява в партньорство с 28 исторически и археологически музеи от цялата страна, които предоставят находки от своите фондове http://naim.bg/bg/content/news/600/857/1412/

Експозицията е част от календара на Министерството на културата за делегатите на 47-мата сесията на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през юли 2025 г.

Тя може да бъде видяна в залата за временни експозиции на НАИМ-БАН до 30 септември 2025 г.