Регионалният академичен център към БАН – Плевен, съвместно с Медицинския университет, представиха изложбата „Руско-турската война (1877-1878) и Освобождението на България в гравюри“. Събитието се организира по инициатива на РАЦ – Плевен в рамките на тържествените чествания на 50-ата годишнина от основаването на Университета.

Откриването се състоя в навечерието на 10-ти декември, Денят на Освобождението на Плевен от турско робство и е своеобразен принос към събитията на признателност към загиналите за свободата преди 147 години.

Експозицията беше официално открита от чл.-кор. проф. Славчо Томов, Председател на Общото събрание на МУ-Плевен и директор на Научноизследователския институт и доц. Теодора Вълова, д.п.н., координатор на РАЦ – Плевен. Чл.-кор. проф. Томов подчерта, че Руско-турската война от 1877-1878 заема важно място в историята на българския народ и в паметта на всеки българин. Той сподели, че свързва сраженията около Плевен с името на генерал Скобелев – Белият генерал, добил известност по време на обсадата на града, а Скобелевият парк е бил любимо място на семейството и децата му.

В рамките на събитието се проведе лектория на тема: „Плевен – гордиевият възел на войната. 147 години от Освобождението.“ Лекцията фокусира вниманието върху мястото на Плевен в хода на Руско-турската война 1877 – 1878. Акцент в презентацията беше поставен върху медицинското обслужване и участието на светилата на руската медицина във войната. Лектор беше д-р Галин Димитров, специалист в Туристически информационен център – Плевен и председател на секция „Военна история“ към СУБ.

Гости на откриването и лекторията бяха членове на Академичното ръководство, представители на УМБАЛ ,,Д-р Георги Странски“, преподаватели, членове на Съюза на учените, студенти и ученици от три гимназии в града – ПГПЧЕ „Димитър Димов“, ПГТ „Алеко Константинов“ и ОУ „Валери Петров“, граждани.

Фотоизложбата ще бъде изложена за посетители до 23 декември 2024 г. в Телекомуникационния ендоскопски център на МУ-Плевен. Входът е свободен.