Сребриста булка (Pluvialis squatarola)

Екип от млади учени и постдокторанти от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН публикува първото за България изследване чрез ДНК-метабаркодиране на хранителния спектър на дъждосвирцова птица на място за почивка по време на прелет по Българското черноморско крайбрежие. Сребристата булка (Pluvialis squatarola) гнезди в Арктика, а зимува по бреговете на Африка, като достига чак до Южноафриканската република. По бреговете на Черно море се наблюдава само по време на прелета. Местата, на които спира за няколкодневна почивка, са много важни за оцеляването на птиците, защото там те се хранят и така попълват енергийните си запаси, за да могат да продължат прелета.

В изследването с водещ автор докторант Лиляна Василева е проучен съставът на храната на сребристата булка (Pluvialis squatarola) по време на миграцията ѝ в района на Поморийското езеро. Използван е иновативен метод – ДНК-метабаркодиране. От брега на пясъчната коса, разделяща Поморийското езеро от морето, са събрани пресни изпражнения от сребриста булка и от тях е извлечена ДНК. Тя е подложена на анализ за идентифициране на това от какви растения и животни има остатъци в изпражненията. Резултатите от анализа са сравнени с наличните хранителни ресурси в местообитания на прибойната зона и пясъчния бряг в района на изследването.

Проучването показва, че сребристата булка има широк хранителен спектър: общо 332 вида са идентифицирани чрез метабаркодиране като храна на сребристата булка. Открити са както сухоземни, така и морски видове. Това показва, че птиците се хранят в множество различни крайбрежни местообитания. В диетата на сребристата булка преобладават сухоземните членестоноги (особено насекомите), а най-представеният морски компонент са мидите от сем. Mytilidae. Сребристата булка показва генералистична хранителна стратегия (т.е. широк хранителен спектър), като консумира разнообразна храна. Това показва, че както морските, така и крайбрежните местообитания са важни за поддържането на хранителната база на този защитен вид.

Проектът е финансиран от ФНИ по Програмата за млади учени и постдокторанти (Договор № КП-06-М51/3 от 12.11.2021 г.). Резултатите са публикувани в декемврийския брой на международното списание Food Webs (линк).

Хранителен спектър на сребристата булка в района на Поморие, изявен чрез ДНК-метабаркодиране