На 08 ноември 2024 г. в комплекс „Лес“ на гр. Разград, Регионалния  академичен център – Разград съвместно с Русенския университет Филиал – Разград бяха домакини на  традиционната двудневна научна конференция с международно участие.

В конференцията се включиха преподаватели от различни университети на страната, учени от БАН, докторанти, студенти, представители на бизнеса и медиите. Тематичните направления на форума бяха в областта на химичните технологии, биотехнологиите и хранителните технологии.

На откриването на конференцията присъстваха г-н Добрин Добрев Кмет на община Разград, г-н Акиф Хасан Главен експерт в Областна администрация Разград, проф. д-р Генчо Попов – Ректор на Русенски университет, г-жа Хриска Лукова  Председател на УС на ДНТ – Разград.

След откриването на конференцията бяха представени два пленарни доклада от проф. д-р Александър Караманов от Института по физикохимия на БАН София на тема „История на “жълтите павета” и анализ на особеностите на тяхното производство, състав, структура и свойства“ и на д-р Татяна Матева – Иванова от Медицински университет, Варна на тема „Различни алтернативни модели на хранене“.

На заседанията в двете секции бяха представени 31 доклада  с актуална научна и производствена тематика. Участници в конференцията бяха професори, доценти и научни работници от Университети в София, Бургас, Пловдив, Варна, Сливен, Ямбол, Плевен, Русе и др. В работата на конференцията взеха участие  и учени от Украйна. С голяма част от тях учените от региона работят в общи научни проекти. В заседанията на конференцията  се включиха и представители на фирмите от региона, работещи в областта на тематичните направления на научния форум.

Авторите на най-добрите  доклади от двете секции  бяха наградени с диплома и кристален приз The Best Paper. Двата отличени доклада са: ”Луминесцентни свойства на самариеви и европиеви комплекси с дитиокарбаматен лиганд“ на проф. д-р Ивелина Георгиева от Института по обща и неорганична химия на БАН София и „Химичен състав, фенолен комплекс и антиоксидантна активност на бели вина, получени при контакт с дъбова дървесина“ на доц. д-р Татяна Йончева  от Института по лозарство и винарство гр. Плевен.