На 8 октомври 2024 година председателят на БАН академик Юлиан Ревалски направи официално посещение във Факултета по чужди езици на Осакския университет. Там той се срещна с проф. д-р Кейко Такемура, декан на Висшия институт по чужди езици и заместник-декан на Висшия институт по хуманитаристика при факултета.
От страна на Университета присъстваха също завеждащата катедра русистика проф. д-р Кацуми Фуджиуара, преподавателят по български, старобългарски и балканистика Иво Владимиров, както и двама представители на студентите.
Срещата се проведе в празничния салон Момиджи. Професор Такемура високо оцени развитието на българистиката и успешния старт на въведения за първи път в Япония и спонсориран от БАН предмет – балканистика, който вече втора година привлича над сто регистрирани студента. Тя благодари за всестранната подкрепа на академията – финансиране, осигуряване на гост-преподаватели онлайн и други академични насоки.
В разговора академик Ревалски представи историята и дейностите на Българската академия на науките, изказа убеждението си за голямата важност на българо-японското сътрудничество в областта на науката и образованието и очерта конкретни стъпки постигнатото да се запази, да се надгражда и разширява през следващите години. Той припомни, че не се е съмнявал в успеха на проекта балканистика, още щом Иво Владимиров му го е представил в зародиш, а практиката е показала, че предметът се избира от много студенти и има потенциал, развива се във възходяща линия и винаги ще намира неговата лична и на академията подкрепа. Академик Ревалски отдаде заслуженото на постигнатото от Иво Владимиров в областта на българския, старобългарския и балканистиката. В отговор проф. д-р Такемура изрази задоволството от отличното развитие на проектите, от увеличения брой на студентите и от културно-образователните дейности като Конкурса по речево майсторство, който за втора година се организира в Осакския университет при голяма посещаемост.
Представителите на студентите приветстваха академик Ревалски на отличен български език. Те благодариха за възможността да изучават български и старобългарски, а вече и предмета балканистика, тъй като разбират, че това е плод на двустранното сътрудничество между Осакския университет и Българската академия на науките.
Те изразиха желание да посетят България като студенти с бъдещи научни планове, свързани със страната ни. Академик Ревалски бе приятно изненадан от знанията и произношението им, сърдечно ги поздрави за усилията и каза, че са добре дошли у нас.
След срещата академик Ревалски посети и разгледа библиотеката на Факултета по чужди езици на Осакския университет. Завеждащият, господин Шотаро Хидака, показа богатата колекция, с която разполагат преподаватели и студенти. Голямо впечатление направи старо българско издание, посветено на Кирил и Методий.