Българската академия на науките удостои с почетното звание „Доктор хонорис кауза“ италианския ядрен физик проф. д-р Джакомо де Анджелис на официална церемония в Академията днес. Званието се присъжда от Управителния съвет на БАН за изключителните заслуги на проф. д-р Джакомо де Анджелис за развитието на ядрената физика в България. Отличието връчи председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски в присъствието на Н. Пр. Джузепина Дзара, посланик на Италия, представители на академичната общност и гости.
Проф. Джакомо де Анджелис работи в Националната лаборатория в Леняро на Италианския национален институт за ядрена физика и е един от най-изявените европейски и световни ядрени физици от последните десетилетия. Той е продължител на богатата традиция на италианската школа по ядрена физика, дала на света прочути учени в областта на ядрените и субядрени изследвания като Нобеловите лауреати Енрико Ферми (за индуцираната радиоактивност чрез неутронно облъчване, 1938 г.), Емилио Сегре (за откритието на антипротона, 1959 г.) и Карло Рубия (откритието но W-бозона, 1984 г.).
Инициирани и ръководени от него експерименти са провеждани успешно в почти всички големи ядрени центрове в Европа, Северна и Южна Америка, Азия, Африка и Австралия. Автор е на повече от 500 научни публикации.
Той е в основата на създаването на най-известните многодетекторни системи за изследване на ядрената структура в Европа през последните четири десетилетия. Научен ръководител е на проекта SPES в Италия, който включва използването на един от най-големите циклотрони в света за нуждите на ядрената физика, радиофармацията, радиохимията, нуклеарната медицина и други – опит и знания, които той споделя при изграждането на Националния циклотронен център в Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика (ИЯИЯЕ-БАН).
След церемонията проф. Джакомо де Анджелис изнесе академично слово на тема „Омайни ядра: скрити симетрии, звездна археология, климатични промени и други особености“.
Работа с български учени
Традиционно българската ядрена физика е много добре приета и силно подкрепяна в Италия. Многобройни съвместни експерименти и изследвания на световно ниво са проведени в националните лаборатории в Леняро, Флоренция, Милано, Катания, университетите на Падова, Болоня, Милано, Флоренция, Ферара, Комо, Триест и други. Италия е отворила вратите си за десетки български физици, много от тях учени от БАН, които работят в сферата на ядрената физика, астрофизиката, теоретичната физика и др.