Българската академия на науките и Българското национално радио ще си сътрудничат и осъществяват съвместни инициативи за развитието на науката в обществото. Това се посочва в подписания днес в Академията меморандум от председателя на БАН акад. Юлиан Ревалски и генералния директор на БНР Милен Митев.

Председателят на БАН благодари, че БНР често в ефира на програмите си дава възможност на учените да представят своята работа и отбеляза, че се надява това да продължи и да се доразвие с нови идеи. Живеем във време на свръхинформация, каза генералният директор на БНР. Според него мисията на медиата е да разказва повече за науката и предложи чрез ресурсите на радиото научни книги да бъдат превърнати в звукови формати. Акад. Ревалски обясни, че в последните години учените от БАН са подготвили близо 30 издания, насочени към сънародниците ни в чужбина и чрез аудиоверсиите тези книги ще достигнат по-лесно до тях. По време на срещата беше обсъдена идеята да се създаде рубрика, която да представя институтите на БАН – научни постижения, актуални проекти и новости.

На церемонията в Академията присъстваха директорът на програма „Христо Ботев“ Кин Стоянов и научните секретари на БАН доц. Ина Анева и проф. Деница Борисова. По време на разговора акад. Ревалски разказа за  инициативата на доц. Ина Анева по повод 155-годишнината на БАН. Тя подготвя късометражни филми за научните звена на Академията, както и филм, който ще представи в навечерието на празника – 12 октомври.

В подписания документ се отбелязва ролята на БАН като научен, духовен и експертен център на България и авторитета и значението на БНР при представянето на широк спектър от събития в национален мащаб. Двете институции ще популяризират информация, свързана с научната дейност и научните изследвания, провеждани в БАН в ефирните програми и дигиталните канали на БНР, както и ще реализрат съвместни кампании.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]