На 2 юли 2024 г. в конферентната зала на Института по физика на твърдото тяло (бул. „Цариградско шосе“ 72, София) при Българската академия на науките ще се проведе Работна среща на тема: „Бъдещето на научните изследвания с екстремна светлина: Възможности и предизвикателства за България в рамките на ELI-ERIC“.
Организатори на форума с начален час 9:00 са Министерството на образованието и науката и партньорите на консорциума ELI-ERIC-BG, които са Институтът по електроника и Институтът по физика на твърдото тяло на БАН и Физическият факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.
Фокусът на срещата е върху значението от присъединяването на България като пълноправен член на Консорциума за научноизследователска инфраструктура „Екстремна Светлина“ (ELI-ERIC). Инфраструктурата за екстремна светлина (ELI) получава от Европейската комисия правен статут на Консорциум за европейска научноизследователска инфраструктура (ERIC) на 30 април 2021 г. Тя е с общоевропейско значение, създадена в рамките на Пътна карта на съществуващия от 2006 г. Европейския стратегически форум за научноизследователска инфраструктура (ESFRI Roadmap).
ELI-ERIC разполага с множество обекти, базирани в 3 специализирани и допълващи се съоръжения, разположени в Чехия (ELI Beamlines), Унгария (ELI-ALPS) и Румъния (ELI-NP). Високомощните и ултра бързи лазери са от световна класа и осигуряват условия както за авангардни изследвания в областта на физиката, химията, материалите и медицината, така и за революционни технологични иновации.
Чешката република и Унгария, към които се присъединиха Литва и Италия, са страните учредителки на ELI-ERIC, а Румъния от 1-ви януари 2024 г. е със статут на учредител – наблюдател. На този етап Германия и България са сред учредителите -наблюдатели.
Организираният в България форум е мултидисциплинарен с международно участие и цели обмен на опит и идеи между учени, специалисти и национални бизнес партньори.
Програмата включва презентации и дискусии по основните теми:
- Преглед на ELI-ERIC и неговата мисия
- Ползи от членството на България в ELI-ERIC
- Примери за успешни проекти и изследвания с екстремна светлина
- Планиране и развитие на научната инфраструктура в България
- Партньорство с българския бизнес
- Предизвикателства и перспективи пред българските учени и изследователи
и посещение лабораториите на научните организации, партньорите на консорциума ELI-ERIC-BG.
Събитието се реализира в рамките на проект „Екстремна светлина“ – ELI-ERIC-BG на НИ „Екстремна светлина“, обект от Националната пътна карта за научна инфраструктура 2020-2027 г.