Събитието бе организирано съвместно от екипите на проектите „Политики за опазване и социализиране на (нематериално и движимо) културно наследство“ и „Политики за опазване и популяризиране на недвижимите културни ценности с местно значение в България. Етноложки анализ по примерите на общините Балчик, Каварна, Гърмен и Сандански“ (юли 2021-юли 2023) в рамките на в рамките на проект BG05M2OP001-1.001-0001 – изграждане и развитие на Център за върхови постижения „НАСЛЕДСТВО БГ“ (дейност Б) и на научно-приложения семинар „Изследователски методи в етнологията и антропологията“ на секция „Балканска етнология“ към ИЕФЕМ – БАН.
Лекцията на тема: “Съвременни методи за оценка на елементи на нематериалното културно наследство”, изнесена от чл.-кор. проф. д. изк. Мила Сантова, представи основни принципи и методи за оценка на артефакти и елементи на културното наследство. Беше очертана разликата в подходите за тази оценка, касаещи нормативната база, която е специфична за двата типа наследства, както и начините, по които те се конституират като такива. Бяха представени примери за добри практики. Обсъдени бяха и възможните проблеми, които биха могли да възникнат при подготовката за вписване на елементи и артефакти в различните листи на ЮНЕСКО. Разгледана беше темата за синергията на различните конвенции, за по-доброто съхранение на артефакти и елементи.
Учените от двата проектни екипа обсъдиха методологичните предизвикателства, с които се сблъскват и възможни решения за тяхното преодоляване, предложени в рамките на лекцията.