Лятно училище по проект „Обучение за наблюдение на Земята в българските средни училища“ (EEOBSS) ще се проведе в периода 8 – 12 септември 2017 в 7-о СОУ „Кузман Шапкарев“ в Благоевград. Ученици от 10-и до 12-и клас от цялата страна ще бъдат обучени как да прилагат съвременните геоинформационни технологии за анализ и оценка на спътникови изображения на Земята.
Участниците ще имат възможност да се запознаят с теоретичните основи на наблюдението на Земята от Космоса; технологиите GNSS, GPS и Galileo; методите за предварителна обработка и класификация на спътникови изображения, както и приложението на методите и данните от наблюдението на Земята при изследване на климатичните промени и екосистемните услуги. Всички участници ще получат сертификати, които са атестат за извънкласни дейности при кандидатстване в наши и чужди университети.
Учениците, които желаят да участват в обучението, трябва да подадат мотивационно писмо в свободен текст (на български и английски език), придружено от Препоръка от класния ръководител, в срок до 30.08.2017 г. на имейл адрес: sschool@eeobss.space. Резултатите ще бъдат обявени на сайта на проекта http://eeobss.space на 31.08.2017 г. За част от одобрените кандидати в затруднено материално положение е възможно покриване на пътните разходи (до и от мястото на провеждане на мероприятието). За целта в мотивационното писмо трябва да се опише необходимостта от поемане на разхода.
Проектът EEOBSS (http://eeobss.space) се изпълнява от секция „Дистанционни изследвания и ГИС“ към Института за космически изследвания и технологии – БАН. Той стартира през 2016 г. и е насочен към българското средно училище и образованието по природни науки. Основната му цел е разработване, тестване и популяризиране на курс от обучителни материали по наблюдение на Земята от Космоса за българското средно училище. Финансирането е осигурено от първата тръжна процедура по програмата PECS на Европейската космическа агенция (ЕКА) за България.
Българският опит по проекта и други европейски практики в образователни проекти ще бъдат представени по време на уъркшоп на 13 септември в сградата на община Благоевград. Основните цели на събитието са иницииране на нови идеи и създаване на мрежа за сътрудничество, както и адресиране на специфични нужди в образованието по природни науки и мястото на обучението по наблюдение на Земята от Космоса в българското средно училище. Работните езици на уъркшопа са български и английски, а участието е безплатно. Регистрационната форма за участие и подаване на абстракти, както и друга актуална информация може да намерите на сайта на мероприятието: http://workshop.eeobss.space.