Това е първото издание от 40 години насам, което предоставя цялостно описание на чувствителните зони на българското крайбрежие
Алманах на черноморското крайбрежие („Картографиране на чувствителността и анализ на българската черноморска крайбрежна зона”) представиха Институтът по океанология към Българската академия на науките и Тотал Е&П България. Книгата е по идея на Тотал Е&П България и се реализира с негова и на неговите партньори (ОМВ и Репсол) подкрепа в проучването на блок „Хан Аспарух“, а е разработена от Института.
Алманахът на черноморското крайбрежие предоставя ценна информация за екологичното състояние на българското крайбрежие от Дуранкулак до Резово. Висококачественото издание съдържа научни текстове, снимки и карти. То е първото от 40 години насам, което предлага цялостно описание на чувствителните зони на българското крайбрежие, като включва геологията, флората и фауната на Черно море, хабитатите и местата с археологически находки.
„В процеса на подготовка по осигуряване на безопасността и опазването на околната среда в проучвателната ни дейност си партнирахме с Института по океанология към БАН и направихме карта на чувствителните зони по българското крайбрежие – коментира Кзавие Фожрас, управител на Тотал Е&П България. – Впоследствие решихме заедно да доразвием темата и да публикуваме нашия труд, за да го споделим с широката общественост.“
Г-н Кзавие Фожрас поздрави българските учени и всички, допринесли за този проект, за техния „професионализъм, в резултат на който се получи продукт с научна стойност, подходящ за всякаква аудитория”. Екземпляри на Алманаха ще бъдат дарени на училища, университети, библиотеки, правителствени институции и неправителствени организации. С изданието Тотал Е&П България цели да повиши осведомеността на обществото за състоянието на черноморското крайбрежие и се надява то да се превърне в източник на информация за българските учени, студенти и ученици.
„Алманахът обобщава голяма част от наличното към момента научно познание за българската черноморска крайбрежна зона. Съставянето и отпечатването му стана факт в резултат на ефективната работа между Института по океанология при БАН и Тотал E&П България. Това е една демонстрация как сътрудничеството на бизнеса с Българската академия на науките може да генерира прекрасен научен продукт, какъвто е този алманах, който, убеден съм, ще бъде от полза за широк кръг читатели“, заяви акад. Юлиан Ревалски, председател на Българската академия на науките.
Алманахът на черноморското крайбрежие беше представен с две събития във Варна и София. Официалната презентация в София се проведе в Резиденцията на френското посолство под патронажа на Н.Пр. Ерик Льобедел, посланик на Франция в България. Гости на събитията бяха представители на академичните и бизнес среди, политици и други официални лица.