Views Navigation

Event Views Navigation

Today
All Day

Постерна изложба „София и Белград. Археологически бисери“

градинката "Кристал"

Постерна изложба „София и Белград. Археологически бисери“  откриха председателят на Българската академия на науките акад. Юлиан Ревалски и заместник-председателят на Сръбската академия на науките и изкуствата акад. Любомир Максимович на 10 юни 2019 г. в градинката „Кристал“. Постерите може да видите до 30 юни. Съвместната българо-сръбска постерна изложба ще бъде представена по едно и също време в двете столици, на чиито територии съществуват селища от хилядолетия и  са разположени по трасето на т.нар. Диагонален път. Той свързва земите на Изтока и Запада, изграден по време на Римската империя, в съвремието продължава да е сред основните европейски пътни артерии. […]

Ongoing

Дни на розите и билките в Ботаническата градина на БАН

София

Дни на розите и билките ще се проведат в Ботаническата градина на БАН от 22 до 29 юни. Розариумът включва 150 сорта от Царицата на цветята. В навечерието на  Еньовден посетителите ще могат да се запознаят с еньовче, звъниче, ранилист, дилянка и др. лекарствени растения от България и света. Ботаническата градина очаква своите гости всеки ден от 22 до 29-ти юни  от 10 до 17 часа.

Полимерни материали за бъдещето показва БАН по повод своята 150-годишнина

Българска академия на науките ул. 15-ти ноември 1, София

Иновативни наноматериали от биосъвместими и биоразградими полимери показва Българската академия на науките от 25 юни до 5 юли 2019 г. Разработките са на учени от Лаборатория „Биологично активни полимери“ на Института по полимери – БАН  и са с приложение в персонализираната медицина, опазването на околната среда, земеделието и хранителната промишленост. Представянето е в рамките на изложба „Нови биоразградими и биоактивни полимерни материали – стратегии и предизвикателства“, посветена на 30-годишнината на Лаборатория „Биологично активни полимери“ и на 150 години от създаването на Българската академия на науките. Сред експонатите са ново поколение материали за безболезнено лечение на рани от изгаряния или при болни от диабет, предпазна маска за прахови частици, наноматериали за съхранение на хранителни продукти и др.  

Пресконференция по проект „Изграждане и развитие на млади висококвалифицирани изследователи и преподаватели за иновативни интердисциплинарни изследвания от полза за биомедицината“

София

На 28.06.2019 г. от 10:00 часа в Заседателната зала на Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей (ИЕМПАМ-БАН) ще се проведе заключителна пресконференция по проект BG05M2OP001-2.009-0019-С01/02.06.2017 г. „Изграждане и развитие на млади висококвалифицирани изследователи и преподаватели за иновативни интердисциплинарни изследвания от полза за биомедицината“, изпълняван от ИЕМПАМ-БАН в партньорство със СУ „Св. Климент Охридски“. Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове. В рамките на събитието ще бъдат представени резултатите от проектните дейности и ползите за младите изследователи за развиване на интердисциплинарни умения и компетенции в иновативните аспекти на биомедицинските изследвания.            

Лятото – сезонът на хранителните инфекции

ул.“ Акад. Георги Бончев“, бл. 26

Какво е важно да се знае за тях и защо на морето хранителните инфекции взимат връх? Институтът по микробиология „Стефан Ангелов” на БАН кани журналисти в лабораториите си, където учените могат  нагледно да обяснят къде се крият рисковете от развитие на хранителни инфекции и какви са разработените от тях бързи тестове за своевременна реакция. В пресконференцията ще вземе участие и чл.-кор. Христо Найденски, член на Европейския орган по безопасност на храните. Събитието ще се състои на 28 юни 2019 г., петък, от 11:00 часа в Института по микробиология, „Стефан Ангелов” (ул.“ Акад. Георги Бончев“, бл. 26), Научен комплекс на БАН 1. За повече подробности: Весела Янкова - 0879 499 167 Институт по микробиология

Go to Top